Tatuaże elementem kultury

05-02-2020

mama z tatuażami Tatuaż jest forma modyfikacji ciała polegającą na wprowadzeniu pod skórę barwnika i mimo swojej popularności i ekspansji w XXI w. Towarzyszy nam od zalania dziejów. Już starożytni wojownicy polinezyjscy ozdabiali swoje ciała po zabiciu wroga. Maoryskie tatuaże twarzy i ciała MOKO są dziedzictwem narodowym i tożsamością Nowej Zelandii. Wzmianka o tatuażach pojawia się również w Biblii, Trakowie tatuowali dzieci z szanowanych rodzin. Getowie tatuowali niewolników a Rzymianie tatuowali skazańców. Tatuaże rozgraniczało społeczeństwo do konkretnych subkultur wojowników, więźniów itp.

Przez kolejne wieki w Ameryce i Europie tatuaż utarł swoje miejsce w więzieniach oraz półświatku przestępczym. Tatuaż stał się tematem tabu, a zwyczaje te wzięły się dalekiego wschodu gdzie tatuaże świadczyły o przynależności do mafii. Tatuże w mafii oznaczały klasyfikację w hierarchii Jakuzy lub Triady.

Tatuaże były ważnym elementem gry w więzieniu gdyż oznaczają pozycję dzielą na pozycje gitów a i po wyjściu nie odchodzą do lamusa. Uwielbienie w tatuażu znaleźli również i sataniści przyozdabiając swoje ciała elementami swoich wierzeń. Pojawiają się czaszki i napisy gotyckie co często pojawia się również w subkulturze Metalowców. Nie można jednak łączyć ze sobą tych kultur, posiadają one jedynie podobne motywy i upodobania co do tatuaży i ubioru. W subkulturach muzycznych pozostając nie można zapomnieć o hip-hopie czyli wytatuowanych raperach. W XXI wieku tatuaż może oznaczać wszystko, przynależność do grupy przestępczej lub skład zupki chińskiej. Ludzie przy wyborze tata z tatuażamitatuażu kierują się tym co lubią, kochają co im się podoba lub w duszy gra. Czasem przypominają o ważnych wartościach lub chwilach w życiu, których nie da się zapomnieć. Tatuaż może być kamuflażem blizny lub uwydatnić daną partię ciała. Ludzie tatuują sobie gałki oczne, twarz lub intymne części ciała- już nie ma ograniczeń a tatuaże są z dumą prezentowane i wystawiane by podziwiać. Tatuują się młodzi, starzy kobiety i mężczyźni.

W dzisiejszych czasach tatuaże są już elementem kultury i posiada je większość społeczeństwa, z kręgów podziemia wydostały się stając się formą artyzmu. Organizowane są konwenty oraz wystawy podczas, których można podziwiać pracę i dzieła artystów- tatuatorów. Socialmedia są zalewane zdjęciami tatuaży i ich właścicieli- to element który nam będzie jeszcze długo towarzyszyć.